Jak wybrać domenę dla firmy?

W dzisiejszych czasach obecność w internecie jest obowiązkowa, zawłaszcza jeśli prowadzi się firmę. Strona internetowa stanowi wizytówkę firmy. Dzięki niej możemy zostać zauważeni przez znacznie większą grupę klientów. Strona to nie tylko źródło informacji o działalności i ofercie, to także Twoja reklama. Domena internetowa to zazwyczaj pierwszy kontakt jaki ma klient z daną firmą, dlatego tak ważne jest by była ona przemyślana. Jaką więc wybrać nazwę domeny?

Nazwa domeny dla firmy

Domena powinna być prosta i krótka. Dzięki czemu zyskasz lepszą widoczność w internecie, a potencjalnym klientom łatwiej będzie ją zapamiętać. Ważne też by brzmienie domeny nie budziło wątpliwości i by była łatwa w zapisie, dzięki czemu można będzie w prosty i szybki sposób trafić na Twoją stronę. Dodatkowo domena powinna składać się z liter angielskiego alfabetu (bez polskich znaków), jeśli to możliwe unikaj myślników, przedrostków i liczb. Te szczegóły są często pomijane przy wyszukiwaniu stron, a w konsekwencji klient trafia na witrynę konkurencji.

W głównej domenie powinna pojawić się nazwa firmy lub jeśli ta jest zbyt długa, wystarczy skrót. Taka nazwa wygląda profesjonalnie i będzie dobrze prezentować się na wizytówce czy w materiałach reklamowych. Z kolei nazwisko dobrze sprawdzi się jeśli pragniesz rozwijać markę osobistą.. Domeny z nazwiskiem zazwyczaj wykorzystywane są przez adwokatów, architektów czy lekarzy. Jeśli nazwa wybranej przez nas domeny jest już zajęta, warto przemyśleć jakie słowa kluczowe charakteryzują naszą działalność i umieścić je w adresie strony. Opcji jest wiele. Ważne by nazwa kojarzyła się z naszą firmą, była przemyślana i jednoznaczna.

Rozszerzenie domeny

Jeśli mamy już za sobą wybór domeny, zastanówmy się nad jej rozszerzeniem. Najczęściej używane to:

  • rozszerzenia krajowe (.pl, .nl, .fr, .de …)

  • regionalne (.warszawa.pl, .krakow.pl, .rzeszow.pl, .pulawy.pl…),

  • międzynarowdowe (.com, .net, .org…)

  • funkcjonalne (.mail.pl, .shop.pl, .auto.pl, .sklep.pl…)

Wybierając rozszerzenie najlepiej kierować się popularnością, a także tym na jaki rynek przeznaczona jest nasza oferta i jaki jest jej charakter działalności. Najczęściej jednak użytkownik intuicyjnie wpisuje rozszerzenie krajowe, dlatego też domena z końcówką np:. .pl będzie dla nas najkorzystniejsza. 

Dobór domeny nie jest rzeczą prostą. Odpowiednio dobrana pozostanie zawsze aktualna z obowiązującymi trendami. Pamiętaj, że gdy klienci zaczną kojarzyć Twoją firmą z konkretną nazwą domeny, ciężko będzie ją zmienić, a wręcz może to okazać się nieopłacalne. Decydując się na domenę pamiętajmy, że powinna być łatwa do zapamiętania i budząca pozytywne skojarzenia.