Jak należy dbać o cerę trądzikową?

Jak należy dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa wymaga specjalnego traktowania. Rozumie się przez to stosowanie odpowiednich antybakteryjnych środków do mycia, które wpłyną na stany zapalne oraz zredukują produkcję sebum. W ich składzie nie powinien znajdować się alkohol, bo zdecydowanie pogarsza wygląd skóry. Jak poprawić jej stan?

Dlaczego na skórze pojawiają się zmiany trądzikowe?

Osoba z trądzikową cerą zmaga się z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, wypryskami, a nawet zmianami, z których sączy się ropa. Nigdy nie znikają całkowicie, a wręcz w większości przypadków zostawiają blizny na twarzy. Naskórek nie złuszcza się, dzięki czemu pojawiają się problemy z zatykaniem ujść gruczołów łojowych. To właśnie dlatego na buzi występują pryszcze i białe krostki. Warto też wspomnieć o produkcji zbyt dużej ilości sebum, dzięki czemu pojawia się nieatrakcyjne błyszczenie. Kiedy na twarzy pojawiają się wypryski oraz zaskórniki, winę ponoszą namnażające się bakterie beztlenowe. Oprócz tego duże znaczenie odgrywa niewłaściwa pielęgnacja skóry i stosowanie źle dobranych kosmetyków.

Podstawowe zasady w dbaniu o skórę trądzikową

Skóra trądzikowa wymaga stosowania delikatnych produktów, których podstawowe zadanie polega na oczyszczaniu, złuszczaniu martwego naskórka oraz nawilżaniu. Ważną rolę przypisuje się także tonizacji. Zmiany ropne również należy potraktować w odpowiedni sposób oraz usunąć zbyt dużą ilość sebum. Oczyszczenie twarzy powinno odbywać się zarówno rano, jak wieczorem. Do tego celu używa się specjalnych produktów, wśród których można wymienić Catephil pro oil control, Mediq Skin oraz Cetaphil. Żele, pianki oraz emulsje doskonale radzą sobie z usunięciem zanieczyszczeń oraz sebum, jednocześnie posiadają jeszcze jedną zaletę – wpływają na unormowanie produkcji łoju. Osoba z trądzikową skórą powinna regularnie wykonywać peelingi do twarzy, które umożliwiają złuszczanie martwego naskórka. Jednakże nie należy z nimi przesadzać, gdyż spowodują przesuszanie skóry oraz inne negatywne skutki uboczne. Zadaniem peelingu jest odblokowanie ujścia gruczołów łojowych, oczyszczenie skóry, odblokowanie ujścia gruczołów łojowych oraz pozbycie się pozostałych zanieczyszczeń. Wszystko odbywa się przy pomocy delikatnych składników, które nie powodują dodatkowych podrażnień. Kobiety i mężczyźni z trądzikiem muszą korzystać z tonizacji. Tonik sprawia, że skóra przywraca naturalny odczyn hP, a także redukuje wydzielanie sebum, które powoduje szereg negatywnych zmian w wyglądzie. Krem do cery trądzikowej odpowiada za nawilżenie oraz zapewnia właściwą gospodarkę wodno-tłuszczową. Warto znaleźć produkty, w których znajduje się kwas salicylowy, gdyż wpływa on na stany zapalne oraz posiada właściwości antybakteryjne. Bardzo istotne jest również matowienie, które wpływa na ogólny wygląd twarzy. W używanych kosmetykach nie może zabraknąć ekstraktu z nagietka, hibiskusa, tymianku oraz kory brzozowej.