Jak dbać o żyrandole kryształowe?

Jak dbać o żyrandole kryształowe?

Wreszcie masz w swoim mieszkaniu kryształowy żyrandol, który nie tylko cieszy twoje oko, ale także rzuca na kolana twoich znajomych. Jednak pierwsze ważne pytanie pojawia się już za około miesiąc, kiedy przestanie tak błyszczeć. Jak dbać o takie cacko, aby cały czas błyszczało, a kurz i brud nie zaszkodził jego wizerunkowi?

Kiedy myślisz sobie o myciu kryształowego żyrandola, widzisz siebie spędzająca godziny na polerowaniu kryształków, pół soboty wyrwane z życiorysu, do tego musisz przynieść drabinę i okropnie uważać – po pierwsze, aby z niej nie spaść a po drugie, żeby nie uszkodzić swojego sufitowego skarbu. Zatem jak czyści się żyrandole kryształowe?

Jak brudzą się żyrandole kryształowe?

Teoretycznie kurz osiada tak samo, jak na zwykłych przedmiotach, jednak żyrandole przez to, że są mniej dostępne, czyścimy rzadziej. Z tego powodu kurz, który na nich osiada, staje się nieco lepki i zamienia się w pewnego rodzaju muł. Aby do tego nie dopuścić, należy czyścic je dość często, zwłaszcza elementy kryształowe. Im bardziej skomplikowana konstrukcja naszej lampy, tym trudniej go wyczyścić, a brud i kurz nie zna litości – osadzi się tam, gdzie najciężej dotrzeć ściereczką. Kryształ, który wymaga czyszczenia, nie błyszczy tak pięknie, jak na początku i jest pożółkły lub poszarzały i może szpecić nasz dom, zamiast go ozdabiać. W salonach połączonych z aneksem kuchennym, gdzie zdecydujemy się na żyrandol kryształowy, należy zadbać o wyciąg. Inaczej będzie się na nim osadzał również tłuszcz i opary z gotowania.

Systematyka to podstawa

Przy cotygodniowym sprzątaniu mieszkania wystarczy szybkie oczyszczenie z kurzu za pomocą specjalnej miotełki. Jeśli będziemy to robić systematycznie, zapobiegniemy gromadzeniu się i zbrylaniu kurzu. To znacznie opóźni, choć niestety nie uratuje przed gruntownym oczyszczaniem żyrandola.

Jak zacząć czyścić żyrandole kryształowe?

Po pierwsze za czyszczenie żyrandola należy zabrać się w ciągu dnia, ponieważ będziemy musieli odciąć dopływ do prądu. Podczas rozmontowywania lampy możemy sobie w trakcie robić zdjęcia telefonem, ponieważ nawet tak prosta konstrukcja może nas zaskoczyć. Następnie należy oddzielić elementy wykonane z różnych materiałów, ponieważ będziemy każdy z nich czyścić w inny sposób. Żarówki, po wykręceniu z żyrandola, należy umyć wilgotną ściereczką, jeśli jednak brud nie schodzi, można wacik nasączyć alkoholem. Żarówki przed ponownym wkręceniem do lampy powinny być dokładnie wysuszone. W przeciwnym razie żarówka może pęknąć po włączeniu lub może się zrobić zwarcie elektryczne, a lampa może ulec uszkodzeniu.

Czyszczenie części właściwych żyrandola

Elementy metalowe powinniśmy czyścić środkiem chemicznym, który został dobrany odpowiednio do rodzaju metalu, z którego zostały one wykonane. Elementy chromowane należy czyścić wodą z mydłem, następnie wypłukać i wytrzeć do sucha. Kute żelazo czyści się za pomocą ściereczki nasączonej naftą, a inne metale, najlepiej będzie umyć mieszaniną wody i spirytusu. Konstrukcję metalową należy bezwzględnie osuszyć oraz wypolerować, aby uniknąć zacieków oraz nadać żyrandolowi połysku. W celu nadania jeszcze większego blasku można wypolerować żyrandol. Elementy kryształowe należy myć wodą z octem i również dokładnie wytrzeć do sucha. Następnie należy złożyć żyrandol zawiesić lampę wkręcić żarówkę i włączyć prąd, sprawdzić, czy wszystko działa. Jeśli będziemy w ten sposób dbać o nasz kryształowy żyrandol, z pewnością będzie nam służył długie lata. Nie ma reguły co ile przeprowadzić gruntowne czyszczenie, wszystko zależy od tego, jak bardzo się kurzy w domu, czy dużo gotujemy itp.