Kolory w łazience małej i dużej

Kolory w łazience małej i dużej

W dużej łazience możemy sobie pozwolić na wszystko, nawet jak coś będzie pstrokate i nie do końca będzie pasowało do całości, przestrzeń to wyciszy i wszystko będzie grało. W małej łazience natomiast musimy przewidzieć każdy ruch od ustawienia mebli i rozmieszczenia armatury po kolory na ścianach.

W małych pomieszczeniach kluczowa jest oszczędność nie tylko w ilości dodatków, ale przede wszystkim chodzi tu o oszczędność przestrzeni. Dużą wannę można zamienić na prysznic, pralkosuszarkę postawić we wnęce a nad nią powiesić półki na chemie i ręczniki. To oczywiście przykładowe rozwiązania, wszystko zależy od indywidualnych rozmiarów potencjalnej łazienki. Jeśli już uda nam się zorganizować łazienkę tak, aby wygodnie się z niej korzystało, możemy zacząć wybierać kolory ścian i dodatki.

Jasne i ciemne kolory

Z kolorami ścian jest tak jak z kolorami ubrań – ciemne pomniejszają, a jasne powiększają. Różnica jest taka, że w przypadku dużych pomieszczeń duży rozmiar jest pożądany, więc w przestronnej łazience możemy użyć ciemnych, jak i jasnych kolorów, natomiast w przypadku małej łazienki raczej stawia się tylko na jasne barwy. Zatem mimo dowolności w łazienkach stosuje się jasne barwy. Wtedy jakby podświadomie mamy pewność, że jest tam czysto i bezpiecznie. Jak wiadomo, na ciemnych ścianach brud jest mniej widoczny.

Jakie wzory do małej i dużej

W małej łazience stawiamy na drobne wzory, które powiększają optycznie pomieszczenie. Dzięki nim mamy wrażenie, że na małej powierzchni zmieściło się dużo elementów, przez co wydaje się ono bardziej pojemne i duże. Poziomo biegnące wzory np. pasy poszerzają ścianę i obniżają sufit i odwrotnie – pionowe zwężają ścianę, ale dają złudzenie, że pomieszczenie jest wyższe. Połysk i lustra również mają właściwości nadające nieco przestrzeni. W łazienkach małych i dużych możemy sobie pozwolić na fototapety, które znacznie ożywią ich wnętrze. Fotografie morza czy lasu tropikalnego wcale nie musi być tandetą. Podczas korzystania z takiej łazienki będziemy się czuć jak na wakacjach. Ważne, żeby kolory pojawiające się na fototapecie powtórzyły się, chociaż na ręcznikach, dzięki czemu wszystkie elementy będą do siebie pasować. Dywaniki łazienkowe również mogą swoim kolorem nawiązywać do fototapety. Wtedy nie będzie mowy o tandecie czy kiczu a o stylowo urządzonym wnętrzu.

Kolor dominujący i dodatki

Jeśli kolor dominujący w łazience jest jasny, to dodatki mogą być nieco ciemniejsze i odwrotnie. Dzięki temu wystrój łazienki nie będzie się zlewać. W pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym dywaniki łazienkowe mogą mieć jakiś wzór – nie koniecznie kwiaty jednak proste figury geometryczne będą na pewno pasować do wystroju, a jednocześnie ożywią wnętrze. Dodatki takie jak pojemnik na mydło, ręczniki czy dywaniki łazienkowe, jeśli będą w tym samym kolorze, sprawią wrażenie porządku, dopasowania. Dzięki nim nasza łazienka będzie urządzona stylowo i ze smakiem. To ważne, aby zadbać o każdy element, bo jeśli będziemy mieć piękne kafelki, armaturę a dodatki będą pomieszaniem wielu stylów, nasza łazienka będzie wyglądała jak większość — bez ładu i składu za to pstrokato.

Remont łazienki trzeba przeprowadzać minimum co 10 lat – dotyczy to zarówno instalacji, jak i całego wyposażenia, konieczność remontu to naprawy, ale także zmiana trendów w wystroju i potrzeba unowocześnienia naszej łazienki. Przez 10 lat wszystko, co mamy w naszym domu zdąży się nieco zużyć i stracić w oczach swoich właścicieli.