Szklarnia ogrodowa ze szkła, folii czy poliwęglanu – wady i zalety

Szklarnia ogrodowa ze szkła, folii czy poliwęglanu – wady i zalety

Szklarnia ogrodowa odgrywa ogromne znaczenie, kiedy chodzi o uprawę warzyw i owoców. Warunki panujące w naszym kraju są bardzo zmienne, dlatego ochrona roślin przed nadmiernym upałem, kwaśnym deszczem oraz innymi niekorzystnymi czynnikami jest niezwykle istotna. Jaki materiał sprawdzi się najlepiej, kiedy chodzi o wykonanie szklarni?

Jak wybierać szklarnię?

Szklarnia ogrodowa powinna znaleźć się w ogródku każdego, kto pragnie rozpocząć uprawę warzyw i owoców. Jednak zanim wygląd i rozmiar przysłonią najważniejsze parametry, należy zapoznać się z dostępnymi materiałami wykorzystywanymi w trakcie produkcji szklarni. Jest to szkło, folia oraz poliwęglan. Każde rozwiązanie posiada zarówno wady, jak i zalety, dlatego warto dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkownika. Poszycie konstrukcji zapewnia trwałość oraz pozwala na uprawę nawet najbardziej wymagających roślin.

Szklarnia ogrodowa wykonana ze szkła jest używana przede wszystkim w modelach cieplarnianych z przeznaczeniem dla roślin tropikalnych. W ich przypadku niezbędnych czynnikiem w rozwoju upraw jest spore nasłonecznienie. Jedne rośliny nie tolerują dużych ilości słońca, a inne z kolei go potrzebują, dlatego umiejscowienie szklarni oraz materiał, który posłużył do jej wykonania są bardzie istotne niż może się to wydawać. Szklarnia ogrodowa wykonana ze szkła może zostać nieco udoskonalona, a zastosowanie specjalnych filtrów sprawi, że użytkownicy kontrolują przepływ promieni przez szyby. Właściwe dopasowanie warunków do uprawianych roślin ułatwia ich rozwój i owocuje licznymi warzywa oraz owocami, które smakują znakomicie. Do wykonania poszycia używa się szkła mineralnego bądź polistyrenowego.

Kolejny bardzo popularny materiał używany w trakcie produkcji szklarni to poliwęglan. Szklarnia ogrodowa zyskuje wtedy na trwałości i jest jednocześnie wytrzymała na przeciążenia. Takie modele cieszą się największą popularnością wśród użytkowników, gdyż przyczyniają się do wzrostu roślin, ale jednocześnie są łatwe w utrzymaniu. Jakość idzie tutaj w parze z dobrą ceną, stąd tak duża liczba zadowolonych właścicieli. Promienie słoneczne przepuszczane są przez materiał bez większych trudności, ale ogromną zaletą jest blokowanie niekorzystnych promieni ultrafioletowych. Poliwęglan nie nagrzewa się tak szybko jak szkło i dodatkowo nie skupia promieni słonecznych. W związku z tym, temperatura w środku jest znacznie niższa niż w przypadku szklarni wykonanej ze szkła. Skutkuje to uzyskaniem lepszych warunków wzrostowych dla warzyw oraz owoców. Użytkownicy wspominają również o zdecydowanie korzystniejszych warunkach pracy dla właścicieli szklarni, kiedy podlewanie, pielenie oraz zbieranie plonów staje się po prostu przyjemnością.

Szklarnia foliowa to najtańsze rozwiązanie. Mowa o stosunkowo małych konstrukcjach, które sprawdzają się do uprawy warzyw gruntowych. Większość użytkowników sadzi w nich pomidory oraz ogórki, czyli warzywa wymagające ochronny przed szkodliwym deszczem oraz nadmiernymi promieniami słonecznymi. Dodatkową zaletą tego rodzaju folii jest przyspieszenie rozwoju warzyw i owoców, dzięki czemu udanymi plonami można cieszyć się zdecydowanie szybciej.

Który materiał sprawdzi się najlepiej?

Najbardziej wytrzymała i jednocześnie najlepsza szklarnia ogrodowa powstaje z poliwęglanu. Jest to związane z odpornością na uszkodzenia i obciążenia, dodatkowo zapewnia optymalną temperaturę umożliwiającą wzrost roślinności. To model, którego nie trzeba demontować na zimę, co zaoszczędzi pracy właścicielom domu. Śnieg, silne wiatry, a nawet grad – żaden z tych czynników nie wpływa na wygląd oraz kondycję szklarni wykonanej z poliwęglanu. W trakcie zakupu należy również wziąć pod uwagę cenę, gdyż ceny poszczególnych modeli różnią się między sobą. Konstrukcja szklarni ogrodowej jest tak samo ważna, gdyż może powstać z rurek PVC, albo z metalowych profili ocynkowanych, które cieszą się zdecydowanie większą trwałością.