Top 5 nowoczesnych i przydatnych narzędzi ogrodowych

Top 5 nowoczesnych i przydatnych narzędzi ogrodowych

Piękny, zadbany ogród to marzenie większości z nas. Niestety, nie zawsze jego pielęgnacja jest czymś prostym, gdyż wymaga ona wielkich nakładów pracy. Aby prace w ogrodzie przebiegały sprawnie, dobrze jest posiadać kilka nowoczesnych oraz przydatnych narzędzi – podpowiadamy, jakich.

Co każdy działkowiec powinien posiadać?

Jednym z podstawowych narzędzi, bez którego dbanie o ogród byłoby bardzo trudne, jest kosiarka. Wiadomo, że trawnik może być wspaniałą ozdobą, ale tylko pod warunkiem, że będzie regularnie koszony. Kosiarka jest w tym względzie nieoceniona – dzięki niej praca przebiega szybko i sprawnie. Producenci oferują nam mnóstwo rodzajów i typów kosiarek, których ceny są różnorodne. Najtańszym rozwiązaniem jest kosiarka bębnowa, która idealnie sprawdzi się na mniejszych terenach. Na działki o większej powierzchni lepiej wybrać coś, co jest bardziej zaawansowane. Można wybierać spośród kosiarek elektrycznych i spalinowych – każda z nich ma swoje zalety. Dobrze mieć również podkaszarkę, która dotrze tam, gdzie kosiarka nie da rady – przy budynkach, ogrodzeniu, a także obok drzew i rabatek.

Kolejnym ważnym narzędziem, które powinien znaleźć się w specjalnym miejscu, jakim jest domek narzędziowy, są nożyce elektryczne lub spalinowe. Są one niezbędne dla tych, którzy mają wysokie żywopłoty. Dzięki nim przycinanie ich nie będzie problematyczne. Podczas zakupu warto przyjrzeć się mocy urządzenia, sposobom zabezpieczenia przez niechcianym użyciem oraz na długość i rozstaw noży. Ważna jest również waga – nie może być zbyt wysoka, gdyż używanie ich może być męczące. Modele z wbudowaną poziomicą sprawią, że nasz żywopłot będzie zawsze równo przycięty.

Tym, bez czego wielu działkowców nie wyobraża sobie pracy w ogrodzie, jest piła elektryczna. Jest to doskonale rozwiązanie, gdy musimy obciąć lub rozdrobnić gałęzie. Jej prosty mechanizm sprawia, że poradzą sobie nawet osoby, które nie znają mechanizmu cięcia. Łatwa obsługa, cicha praca oraz brak spalin – to wszystko sprawia, że jest produktem, który warto mieć w swoich narzędziach. Jednym minusem może być to, że potrzebuje stałego dostępu do źródła zasilania. Choć i ten problem można rozwiązać, poprzez zakup piły z akumulatorem. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, na materiały, z jakich została wykonana oraz na to, czy jest poręczna. Ważny jest również sposób jej zabezpieczenia przed niechcianym użyciem.

Kolejnym ciekawym urządzeniem jest dmuchawa do liści. Na rynku znajdziemy modele zróżnicowane ze względu na sposób zasilania – sieciowa, spalinowa lub akumulatorowa oraz pod względem innych czynników. Jest to dobry zakup dla tych, którzy chcą w szybki sposób przygotować ogród do zimy. Za pomocą dmuchawy możliwe jest zgromadzenie liści w jednym miejscu, by następnie pozbierać je do worków. Dzięki temu unikamy długich godzin spędzonych na zagrabianiu liści.

Domek narzędziowy – doskonałe miejsce do przechowywania

Miejsce, w którym można składować narzędzia niezbędne do pracy, z pewnością przyda się w każdym ogrodzie. Jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do przechowywania narzędzi – z powodzeniem może służyć jako schowek na nawozy i środki ochrony roślin, meble ogrodowe, czy nawet rowery. Dzięki temu wszystkie rzeczy będą się znajdowały w jednym miejscu, dzięki czemu zapanuje ład i porządek.

Wielkość domku na narzędzia uzależniony powinien być od kilku czynników, m.im: powierzchni ogrodu oraz miejsca, które mamy do dyspozycji. Nie bez znaczenia jest również ilość rzeczy, które planujemy w nim przechowywać. Najlepiej sprawdzi się budynek o wielkości min. 6 m2 – mniejszy może nie do końca pełnić swoją funkcję, gdyż może okazać się za mały. Przygotowując projekt przedsięwzięcia warto mieć na uwadze, że najlepiej jest go zbudować na planie kwadratu lub prostokąta. Domek narzędziowy powinien mieć otwory wentylacyjne oraz okna, z powodzeniem można go połączyć z innym budynkiem, np. drewutnią.