Regeneracja po treningu – o czym pamiętać?

Regeneracja po treningu – o czym pamiętać?

Regularny trening to bardzo ważny element w codziennym planie dnia nie tylko dla zawodowych sportowców, lecz również dla osób stawiających aktywność fizyczną pośród priorytetów w swoim życiu. Zbyt intensywna jednostka treningowa może doprowadzić do przetrenowania mięśni. Jak temu zapobiegać?

Regularne treningi – od czego zacząć?

Osoby, które do tej pory każdą wolną chwilę spędzały na biernym odpoczynku, raczej nie powinny zaczynać przygody z aktywnym stylem życia od intensywnych treningów w każdy dzień. Taka nagła próba zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń może skutkować natychmiastową kontuzją, która wykluczy z jakiejkolwiek aktywności na kilka kolejnych tygodni. Zastany organizm potrzebuje czasu do tego, aby w prawidłowy sposób zaadaptować się do nowej sytuacji.

Planując rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej, warto wybrać się do lekarza, który zleci podstawowe badania. Sprawdzenie stanu, w jakim znajduje się organizm, to absolutna podstawa bezpiecznego treningu. Gdy wyniki będą na tyle dobre, iż bez przeszkód można będzie rozpocząć trening o umiarkowanej intensywności, to czas na kolejny krok, a mianowicie na wizytę u trenera personalnego.

Trener personalny kojarzy się wielu osobom z usługą, która dostępna jest wyłącznie dla osób z wyższych sfer. Ten mit powinien już dawno upaść. Z usług trenera personalnego może skorzystać każdy, kto chce w sposób optymalny ułożyć swój plan treningowy. Trener nie tylko rozpisze poszczególne jednostki treningowe, lecz także uwzględni odpowiednią regenerację, a także w miarę potrzeby zaleci suplementację, wśród której może znaleźć się na przykład l glutamina ograniczająca po treningowe uszkodzenia mięśni.

Suplementy diety na regenerację

Dlaczego pomiędzy treningami trzeba przeznaczyć czas na regenerację organizmu? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Będąc na fali entuzjazmu początkującego, chcą ćwiczyć jak najwięcej, by postępy treningowe widoczne były jak najszybciej. Tak obrana ścieżka treningowa z dużym prawdopodobieństwem zakończy się szybko bolesną kontuzją.

Jak zmniejszyć ryzyko kontuzji? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest okienko pomiędzy poszczególnymi jednostkami treningowymi, które przeznaczone jest na regenerację organizmu. Można także wypróbować działanie różnorodnych suplementów diety, których głównym składnikiem jest l glutamina.

L glutamina – jakie przynosi efekty?

Preparaty zawierające l glutaminę dostępne są w aptekach, można je nabyć bez recepty, jednak jak w przypadku wszelkich suplementów, warto zasięgnąć porady lekarskiej, zwłaszcza jeżeli cierpi się na choroby przewlekłe. Jest to substancja, dzięki której regeneracja mięśni przebiega szybciej. Hamowany jest katabolizm białek, a jednocześnie procesy anaboliczne przebiegają bez zakłóceń. Szczegóły dotyczące przyjmowania suplementów znajdują się na ulotce od producenta.