Wybielanie zębów – czy jest to możliwe domowymi sposobami?

Wybielanie zębów – czy jest to możliwe domowymi sposobami?

Uśmiech może wiele powiedzieć o człowieku. Osoby pogodne, radosne, łatwo nawiązujące kontakty uśmiechają się często. Czy zawsze brak uśmiechu świadczy o ponurym nastroju? Czasem winę ponosi nie charakter człowieka, a stan jego jamy ustnej. Pożółknięte zęby zdecydowanie nie zachęcają do uśmiechu.

Od czego zależy odcień zębów?

Na to, jaki odcień mają zęby, składa się bardzo wiele czynników. Zapewne niejedna osoba zastanawia się nad tym, dlaczego u niej zęby są bardziej żółte pomimo przestrzegania reżimu higienicznego, a koleżanka może cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, pomimo iż każdego dnia wypija po kilka kaw, a od czasu do czasu zdarza się jej także zapalić papierosa. Można z tego wywnioskować, iż kolor zębów w pewnej mierze zależy od tego, co odziedziczyliśmy w puli genetycznej po naszych przodkach.

Czy jednak całą odpowiedzialność za kolor uzębienia można zrzucić na genetykę? Oczywiście, że nie. Każdy człowiek, poprzez swoje codzienne nawyki i przyzwyczajenia dokłada cegiełkę do tego, czy zęby są śnieżnobiałe, czy też mają nieco ciemniejszy odcień. Jakie czynniki przyczyniają się do tego, iż zęby żółkną? Czy można coś zrobić, aby odzyskały swoją naturalną barwę, dzięki której uśmiech zawsze będzie gościł na twarzy?

Żółknięcie zębów – dlaczego zmieniają kolor?

Przyczyn zmiany koloru zębów jest sporo. Warto przyłożyć szczególną wagę przynajmniej do kilku z nich. Zmiana drobnych nawyków skutkować może poprawą kondycji jamy ustnej, a co za tym idzie także i koloru naszego uzębienia. Wśród czynników, które w dużej mierze przyczyniają się do tego, iż zęby ze śnieżno białych przyjmują kolor kawy z mlekiem, wymienić można między innymi:

  • niewłaściwą higienę jamy ustnej (zbyt rzadkie mycie zębów, używanie źle dopasowanych przyborów higienicznych),
  • niektóre leki,
  • wiek,
  • używki (negatywnie na kolor zębów wpływa między innymi palenie papierosów),
  • napoje (mocna kawa czy herbata powodują osad przyciemniający zęby).

Na niektóre spośród wyżej wymienionych czynników nie mamy większego wpływu. Na przykład żaden człowiek nie może zatrzymać upływającego czasu, a nie jest tajemnicą, iż z wiekiem zęby stają się coraz ciemniejsze. Lepiej też nie odstawiać leków, dzięki którym można zachować dobry stan zdrowia. Jednak są aspekty, które można zmienić i to stosunkowo niewielkim kosztem. Chcąc mieć białe zęby, warto pomyśleć o tym, aby jak najszybciej rzucić palenie oraz ograniczyć picie kawy i herbaty.

Zęby jaśniejsze o kilka tonów – czy to możliwe?

Wybielanie zębów kojarzy się przede wszystkim z zabiegiem przeprowadzanym w gabinecie stomatologicznym. Może przyjąć formę piaskowania lub wybielania przy użyciu specjalistycznej lampy. Nie każdy wie o tym, iż skutecznie rozjaśnić zęby można także i we własnym domu, korzystając ze sposobów sprawdzonych już przez wiele osób. Producenci wyrobów kosmetycznych, do których można zaliczyć takich gigantów jak Blendamed, Vita czy Crest mają w swojej ofercie szereg produktów sprawiających, iż przy ich regularnym stosowaniu zęby staną się o wiele bielsze już po kilku tygodniach!