Złocień maruna – naturalny sposób na migrenowe bóle głowy

Złocień maruna – naturalny sposób na migrenowe bóle głowy

Jeszcze dwa, trzy stulecia temu migrenowe bóle głowy uznawane były za swoisty wymysł przedstawicielek klasy wyższej. Uważało się, iż dotykają one dwórki i mieszczanki, które z uwagi na brak codziennych zajęć, wymyślają sobie kolejne dolegliwości zdrowotne. Dziś o bólach migrenowych wiadomo nieco więcej.

Migrenowe bóle głowy – co to takiego?

To uczucie, gdy nagle i niespodziewanie w głowie pojawia się ucisk lub ostre ognisko bólowe zna niemal każdy. Głowa może rozboleć ze stresu, z przewlekłego niewyspania, a nawet z głodu. Uciążliwy ból głowy może być także pochodną wielu schorzeń przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała. Jest charakterystyczny zarówno dla przeziębienia, jak i dla grypy. Na niektóre z nich pomogą tabletki, inne można zaleczyć ziołami, takimi jak złocień maruna.

Ból bólowi nierówny – o tym raczej nikogo nie trzeba przekonywać w sposób szczególny. Wymienione wyżej rodzaje bólu mają kilka cech wspólnych, a mianowicie, da się przynajmniej mniej więcej wskazać ich przyczynę, są przeważnie krótkotrwałe, a dolegliwości bólowe można w prosty sposób całkowicie wyeliminować lub przynajmniej znacznie ograniczyć przy użyciu powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych wydawanych bez recepty od lekarza.

Jest jednak jeszcze jeden rodzaj bólu. Wyjątkowo uporczywy i trudny do zwalczenia jest migrenowy ból głowy. Osoby cierpiące na tę dolegliwość odwiedzają wielu specjalistów, zanim uda im się znaleźć skuteczny sposób na to, aby choć odrobinę złagodzić powracające dolegliwości. Czy skuteczne mogą okazać się zioła?

Złocień maruna – ziołowy sposób na migrenę

Wiele ziół pomimo tego, iż ich właściwości dobroczynne z punktu widzenia ludzkiego zdrowia znane są od setek lat, wraz z rozwojem współczesnej medycyny odeszło na czas jakiś w zapomnienie. Obecnie jednak można obserwować stopniowy powrót do korzeni i medycyny naturalnej. Ziołolecznictwo obecnie wspomaga terapię lekami, choć warto zauważyć, iż stosowanie preparatów ziołowych powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym, ponieważ istnieje lista przeciwwskazań i schorzeń, przy których konkretne zioła nie mogą być stosowane.

To jak wygląda rumianek, wie niemal każdy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż złocień maruna swym wyglądem jest do niego łudząco podobny. Roślina ta ma szereg właściwości prozdrowotnych. Od wielu wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej.

Stosuje się ją między innymi jako remedium na:

  • przewlekłe bóle głowy,
  • wysoką gorączkę,
  • stany zapalne.

Doskonale sprawdzi się także przy dezynfekcji ran. Dlaczego złocień maruna jest tak skuteczny w walce z migreną? Cała tajemnica tkwi w partenolidzie, substancji, która zawarta jest w liściach tej rośliny. Działa ona w taki sposób, iż hamuje rozszerzanie się i zwężanie naczyń krwionośnych w organizmie człowieka. Jak w każdym przypadku, tak i stosując to zioło, aby uzyskać trwałe efekty, niezbędne jest jego regularne przyjmowanie. Szczegóły dotyczące dawkowania można znaleźć na opakowaniu produktu dostępnego w aptekach.